PÉČE O DĚTI

…postaráme se o celou Vaši rodinu.

Víte, že až do 10 let si děti nejsou schopné sami správně vyčistit zuby?

Víte, že péče o mezizubní prostory je třeba začít dítě učit zhruba od 3 roku věku?

V případě ortodontických anomálií je dítě odesláno na specializované pracoviště, aby se zamezilo dalšímu křivení zubů.

Nejčastější zubní mýty

  1. Díry v mléčných zubech nevadí, protože stejně vypadnou.
  2. Mléčné zuby se neošetřují, protože jsou to „jen“ mléčné zuby.
  3. První návštěva zubaře stačí ve 3 letech.
  4. S čištěním zubů u dětí můžeme počkat až budou větší.
  5. Zubní pasta s fluoridem škodí.

Kdy začít se zubní hygienou u dětí?

Se zubní hygienou u dětí je dobré začít v době, kdy se jim prořezávají první zoubky. Na čištění prvních zoubků lze používat několik základních dentálních pomůcek – prstáčky, gumová kousátka nebo kousátka se stětinkami, která slouží zároveň jako hračka. Dítě se tak hravou formou připraví na používání zubního kartáčku a celoživotní ústní hygienu.

Když má dítě prořezané všechny zuby, je dobré kromě zubaře navštívit také dentální hygienu a naučit dítě starat se (s pomocí rodičů) i o mezizubní prostory. První skusový snímek doporučujeme provést při uzavřených kontaktech zubů a první panoramatický snímek asi v šesti letech.

Desatero pro péči o dětské zoubky

  1. Našli jste první prořezaný zoubek? Nezapomeňte si to poznamenat a kromě sdílené radosti s rodinou se pusťte do první zubní hygieny – pomohou Vám různá gumová kousátka, která jsou pro dítě zároveň hračkou. Nezapomeňte, že formou HRY se dítě naučí nejvíce. Částečně prořezané dětské zoubky čistěte kojencům a batolatům velmi jemným zubním kartáčkem 2x denně. Nejdůležitější je čištění večer – pak již dítě nesmí dostat žádné sladké jídlo ani pití, pouze vodu.
  2. První návštěva u zubního lékaře by měla proběhnout v prvním roce života. V podstatě tedy s prvním zoubkem. Dítě může navštěvovat zubní ordinaci také při kontrolách matky, jinak každého půl roku nebo dle toho, jak určí zubař. Častější návštěvy utuží mezi dítětem a jeho lékařem vztah, dítě bude tyto návštěvy brát jako přirozenou věc.
  3. Noční kojení a zuby – pokud má Vaše dítě již zuby a stále jej kojíte v noci, je třeba vždy po kojení dítěti nabídnout trochu vody. To samé platí o večerním kojení – po něm je třeba dětské zoubky vyčistit, případně se alespoň pořádně napít vody, aby se mléko spláchlo ze zubů. Se sladkostmi vůbec opatrně. Stačí jednou denně a pamatujte si, ž nejhorší jsou lízátka a cucací „lepivé“ bonbony.
  4. S instruktáží jak si čistit zoubky začínáme u dítěte mezi 2 – 3 rokem. Dítě se učí správně držet zubní kartáček a pohybovat s ním v ústech. Připravte se na to, že se dítě může vzpouzet (obvyklé je to mezi 1. a 3. rokem věku). I přesto je třeba dítěti zuby vyčistit a postupně ho učit, že je to správné.
  5. Děti od 3 – 5 let učíme drobný krouživý pohyb, ale neučíme čistit zuby zevnitř, tam vždy pomohou rodiče, děti ještě tento pohyb nezvládnou. Zoubky vždy ještě sami přečistíme.
  6. S mezizubní hygienou u dětí začínáme hned, jak se začnou objevovat první uzavřené mezizubní prostory. V mnoha případech je to mezi 2,5 – 3 rokem. Samozřejmě to vyžaduje vaši spolupráci, protože děti nemají ještě dostatečně vyvinutou motoriku a samy si mezizubní prostor vyčistit neumí.
  7. Zhruba do 10 let nejsou děti schopné dobře si vyčistit zuby samy. V tomto období hrajete nejdůležitější roli vy jako rodič. Jak svého potomka na ústní hygienu připravíte, takové zoubky pak Vaše dítě bude mít. Až do 12 let raději stav vyčištěného chrupu zkontrolujte.
  8. Jak vybrat zubní pastu? Pozorně sledujte krabičku s obsahem fluoridu v pastě. Vzhledem k tomu, že malé děti spíše pastu spolknou, než vyplivnou, vyberte jim pastu, která obsahuje maximálně kolem 250 ppm fluoridu. Až ve školním věku je možné, aby si dítě čistilo zuby pastou určené pro dospělé se zhruba 1 000 ppm fluoridu.
  9. Jak zvládnout návštěvu zubaře s malým dítětem? Pokud přijdete s malým miminkem, obvykle se zubaře nebojí. Vyberte si takového zubaře, který je na děti připraven. Začíná to již čekárnou (dětský koutek s hračkami, přebalovací pult pro malá miminka), pokračuje v ordinaci laskavým a hravým přístupem zubaře.
  10. Vždy bezbolestně! Nevystavujte své děti zbytečnému stresu. Díky dnešním moderním technologiím již nemusí návštěva u zubaře znamenat strach. Naše bezpečné a moderní metody ošetření jsou vždy bezbolestné. Každý výkon provádíme v místním znecitlivění a pokud je to nutné, zajišťujeme i ošetření v analgosedaci nebo celkové anestezii.

Jak se léčí parodontóza?

Aby byla léčba účinná, musí být pečlivá a komplexní. Velice důležitá je plná spolupráce klienta a zároveň perfektní ústní hygiena. Léčba počínajícího a ne příliš rozsáhlého onemocnění není tak náročná. Léčba pokročilého onemocnění je časově i finančně náročnější, je nutné stanovit přesnou diagnózu a podlé ní nastavit přesnou léčbu. Cílem léčby je zbavit se zánětu a obnovit vlákna závěsného a parátu.

Dentální hygienistka Vám odstraní zubní kámen a celých zubech i pod dásněmi (čemuž se říká deep scaling – hloubkové čištění) a budou Vám nasazeny antibiotika. Velice důležitá je i domácí péče (čištění, masáž dásní), správnou techniku a doporučení vhodných pomůcek Vám vysvětlí dentální hygienistka.

Je léčba úspěšná?

Pokud je léčba vedena komplexně bývá velmi úspěšná. Bude nutná ještě další léčba v podobě rekonstrukce zubů, doplnění chybějících zubů, aby se navrátila plnohodnotná funkce celého chrupu.

Jsme tým profesionálů

V moderně vybaveném zubním centru Vás čeká příjemný a zkušený personál, který se postará o Vaše komfortní a bezbolestné ošetření.

MUDr. David Urie

Vedoucí lékař

Absolvent Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, obor stomatologie

MDDr. Nikol Celerýnová

Zubní lékař

Zubní lékař

Ing. Marie Kubešová

Vedoucí dentální hygienistka

Absolvent 3.lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze – obor: Dentální hygiena

ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY

Spolupracujeme s těmito zdravotními pojišťovnami