PARODONTOLOGIE

…naše komplexní léčba je úspěšná.

Byla Vám již diagnostikována parodontóza nebo máte podezření, že byste mohli tímto onemocněním trpět? Neváhejte a sjednejte si konzultaci u některého z našich lékařů. Naším cílem jsou zdravé a krásné zuby a vždy se snažíme najít nejlepší možné řešení pro naše klienty.

Parodontóza

Parodontóza (Parodontitida) je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu (parodontu), který se skládá z dásní, alveolární kosti, cementem pokrývající povrch kořene a vlákny kotvící zub do kosti. Při neléčení postupně dochází k ústupu dásní, ztrátě kosti, odhalování zubních krčků, uvolňování zubů a může skončit až jejich ztrátou.

Příčinou je zmnožený, strukturalizovaný plak (povlak), který po určitém čase svými metabolity způsobí místní zánět. Zubní kámen vzniká mineralizací plaku ze slin.

Parodontóza je označení pro chronické onemocnění parodontu.Vzniká neléčeným chronickým zánětem dásní, který přechází i na kost.

Jak poznáte, že trpíte parodontózou?

Onemocnění začíná zánětem, který se projevuje krvácením dásní při čistění zubů, případně citlivost na dotek nebo viditelným otokem a změnou barvy dásní.

Příznaky rozsáhlého onemocnění jsou nepřehlédnutelné, patří mezi ně krvácení z dásní, viklání zubů, zápach z úst, bolestivost zubů a putování zubů (zuby mění svojí polohu a vznikají mezi nimi mezery).

Jak vzniká parodontóza?

Jedná se o zánět, který je důsledkem působení metabolitů bakterií. Dochází k němu díky dlouhodobé přítomnost plaku a zubního kamene nebo při celkovém oslabení organismu infekčním onemocněním, nebo poraněním dásní. K akutnímu zánětu může dojít i u lidí, kteří dbají na dentální hygienu. Akutní zánět dásně je léčen cca 10 dní, pokud však nedochází k adekvátní léčbě, přejde do chronického zánětu dásně, což může být příčinou parodontózy. Chronický zánět by měl být proto co nejdříve léčen – odstraněním zubního kamene, prováděním správné techniky čištění zubů, používáním dentálních pomůcek a pravidelnou návštěvou dentální hygieny.

Jak se léčí parodontóza?

Aby byla léčba účinná, musí být pečlivá a komplexní. Velice důležitá je plná spolupráce klienta a zároveň perfektní ústní hygiena. Léčba počínajícího a ne příliš rozsáhlého onemocnění není tak náročná. Léčba pokročilého onemocnění je časově i finančně náročnější, je nutné stanovit přesnou diagnózu a podlé ní nastavit přesnou léčbu. Cílem léčby je zbavit se zánětu a obnovit vlákna závěsného a parátu.

Dentální hygienistka Vám odstraní zubní kámen a celých zubech i pod dásněmi (čemuž se říká deep scaling – hloubkové čištění) a budou Vám nasazeny antibiotika. Velice důležitá je i domácí péče (čištění, masáž dásní), správnou techniku a doporučení vhodných pomůcek Vám vysvětlí dentální hygienistka.

Je léčba úspěšná?

Pokud je léčba vedena komplexně bývá velmi úspěšná. Bude nutná ještě další léčba v podobě rekonstrukce zubů, doplnění chybějících zubů, aby se navrátila plnohodnotná funkce celého chrupu.

Jsme tým profesionálů

V moderně vybaveném zubním centru Vás čeká příjemný a zkušený personál, který se postará o Vaše komfortní a bezbolestné ošetření.

MUDr. David Urie

Vedoucí lékař

Absolvent Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, obor stomatologie

MDDr. Nikol Celerýnová

Zubní lékař

Zubní lékař

Ing. Marie Kubešová

Vedoucí dentální hygienistka

Absolvent 3.lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze – obor: Dentální hygiena

ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY

Spolupracujeme s těmito zdravotními pojišťovnami