IMPLANTOLOGIE

…celistvost Vašeho chrupu je naší prioritou.

Chybějící zub či zuby narušují celistvost Vašeho chrupu a přinášejí nejen estetické, ale i funkční a zdravotní problémy. Chybějící zub vyvolává anatomické změny v čelisti a na ztrátu zubu reaguje i zub v protilehlé čelisti (sklánění zubů do mezer, výstup protilehlého zubu ven z čelistní kosti) . Je pro nás velmi důležité, aby Váš chrup byl funkční a estetický. Naši odborníci pro Vás v této oblasti udělají maximum.

Co jsou zubní implantáty?

Ztrátu zubu je tedy třeba řešit vhodnou zubní náhradou, která Vašemu chrupu navrátí funkčnost a zdravý vzhled. Zubní implantologie je nedílnou součástí stomatologie.

Zubní implantáty jsou náhrady chybějících zubů, které jsou stejně jako Vaše zuby pevně uchyceny v čelisti. Zubní implantáty jsou titanové šrouby, které jsou bezbolestně zavedeny přímo do čelistní kosti. Titan lidský organismus dobře snáší a po krátké době několika týdnů dochází k pevnému připojení kosti k implantátu, tzv. osteointegraci. Zubní implantát tak nahradí kořen ztraceného zubu. Na titanový šroub se poté upevňuje zubní náhrada – buď korunka nebo můstek, pokud je třeba nahradit více chybějících zubů či celková protéza. V České republice se s válcovými implantáty pracuje od začátku 90. let.

Jak vypadá zubní implantát?

Představte si titanový váleček, který je opatřený závity podobnými šroubu, který se zavádí do připravených otvorů v čelistní kosti. Vše probíhá bezbolestně při lokálním znecitlivění. Pokud je delší příprava ústní dutiny pro zubní implantáty pro klienta stresující situací, doporučujeme využít analgosedace nebo celkové anestezie. Analgosedace je stav navozený kombinací analgetik se sedativy a klientům přináší kromě tlumení bolesti také uvolnění svalů a celkový klid. Zároveň je šetrnější než celková anestezie. V CENTRU ZUBNÍ PÉČE U SMILE využíváme implantační systém renomované společnosti Straumann a Meisenger.

Proč si vybrat zubní implantáty?

Dlouhodobá prognóza říká, že zubní implantát je velmi efektivním řešením zubní ztráty. Zubní implantáty se používají již několik desítek let. Největší předností je, že nemusí být okolní zuby mechanicky upravovány a broušeny jako u náhrady zubu můstkem, což může jinak zdravé zuby poškodit.

Díky zubním implantátům se klient může beze strachu usmívat a jíst bez jakéhokoliv omezení. Prognóza jejich životnosti je velmi dobrá, po deseti letech je to stále kolem 97 %. S novým zubním implantátem se klienti cítí lépe a sebevědoměji.

Jsou zubní implantáty určeny pro každého?

Zubní implantát je určen každému, kdo si přeje moderní, šetrnou a funkční náhradu zubu. Výjimku tvoří klienti s těžkou formou cukrovky, s vážnou poruchou srážení krve či silní kuřáci. Dolní hranice pro zavedení implantátu je podmíněna ukončením růstu čelisti, to znamená zhruba ve věku 15-16 let. Horní věková hranice omezena není.

Jak probíhá ošetření a příprava na zubní implantáty?

Celý výkon zavedení jednoho zubního implantátu trvá přibližně 45 – 90 minut. Pokud je před implantací nutno upravit objem nebo kvalitu kosti (tzv. augmentace). Pokud zub chybí delší dobu, objem kosti v jeho původním místě se snižuje. Augmentaci je možné provádět současně s implantací nebo v některých případech před zavedením implantátu. V tomto případě samotná implantace následuje zhruba za 4 až 9 měsíců po augmentaci. Po operačním výkonu se nechají zubní implantáty vhojit kdo kosti,  obvykle 2 až 3 měsíce. Po uplynutí vhojovací fáze jsou zubní implantáty již pevně spojené s okolní kostí a je nutné připravit lůžko pro korunku nového zubu. Odstraníme krycí šroubek a do implantátu našroubujeme vhojovací váleček , který vytvoří ve sliznici prostor. Tento váleček je již v ústech vidět. Za dva týdny se vhojovací váleček vymění za titanovou nástavbu (protetický pilíř, tzv. abutment), na který je připevněna zubní náhrada. Celý proces přípravy a zavedení zubního implantátu tak může trvat od 2 do 12 měsíců.

V některých případech je možné provést implantaci ihned po extrakci zubu. Tento zákrok je omezený pouze na konkrétní indikace a vhojení implantátu může být obtížnejší. V některých situacích je možné zubní implantáty spojit s provizorními korunkami, můstkem ve stejný den, kdy byly zavedeny do kosti.

Pokud se jedná o přípravu zubního implantátu pro zuby, které jsou ve viditelném úseku chrupu, například přední zuby, celý postup lze urychlit a implantaci provést okamžitě po ztrátě zubu i s provizorní korunkou. Je to ale spojené s větším rizikem selhání.

Jak se starat o zubní implantáty?

Životnost zubního implantátu je ovlivněna mnoha faktory, mezi něž patří především správná dentální hygiena, kvalita a objem kostní hmoty v čelisti i celkový zdravotní stav klienta. Ústní hygiena je ale v péči o zubní implantáty klíčová. Zubní hygienistka klienta vždy velmi podrobně instruuje, jak zuby a implantáty důkladně čistit zubním kartáčkem, mezizubními kartáčky či zubní nití.

Zubní implantáty ANO nebo NE?

Váháte s rozhodnutím? V CENTRU ZUBNÍ PÉČE U SMILE v Praze se na vás těší odborný tým pod vedením specialisty MUDr. David Urie, který je členem ITI a se zubními implantáty pracuje již více než 10 let. Objednejte se na odbornou konzultaci:

+420 774 964 183, recepce@usmile.cz

Příklady

Klient před implantací.

Klient po implantaci.

Klient před implantací.

Klient po implantaci.

Jsme tým profesionálů

V moderně vybaveném zubním centru Vás čeká příjemný a zkušený personál, který se postará o Vaše komfortní a bezbolestné ošetření.

MUDr. David Urie

Vedoucí lékař

Absolvent Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, obor stomatologie

MDDr. Nikol Celerýnová

Zubní lékař

Zubní lékař

Ing. Marie Kubešová

Vedoucí dentální hygienistka

Absolvent 3.lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze – obor: Dentální hygiena

ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY

Spolupracujeme s těmito zdravotními pojišťovnami