STALO SE V KVĚTNU: Seminář – Těhotenství a dopad na zuby

Témata probíraná na semináři:

 1. Onemocnění, která se mohou vyskytnout u těhotných žen – zánět dásní, parodontitita, zubní kaz

  Nedostatečnou a nepravidelnou ústní hygienou dochází ke zmnožení bakterií v zubním povlaku, který je příčinou všech onemocnění v dutině ústní. Jedná se o zubní kaz, zánět dásní či parodontitidu. Z tohoto důvodu by měla žena v období těhotenství věnovat zvýšenou pozornost své ústní hygieně, klást důraz na prevenci a navštívit svého zubního lékaře a dentální hygienistku.

 2. Stav dutiny ústní může být v době těhotenství zhoršen vlivem hormonálních změn, jiným stravováním, odlišným vnímáním chutí a častým zvracením.

  Těhotenství představuje bezesporu výrazný mezník v životě každé ženy. Ta v tomto období prochází psychickými i fyzickými změnami, které ji následujících devět měsíců výrazně ovlivňují. Vliv hormonálních změn má své projevy i v dutině ústní. Gravidní žena může pociťovat jiné vnímání chutí, pachů, může se zvyšovat její dávivý reflex. S tím souvisí časté zvracení, pokles pH v ústech a nedostatečná ústní hygiena.

 3. Příčiny problémů a podstata čištění

  Kolísání hladin hormonů má významný vliv i na stav dásní. Zánět dásní, gingivitis gravidarum, lze pozorovat u těhotných žen od druhého měsíce těhotenství, svého vrcholu dosahuje kolem 8. měsíce. K výrazné manifestaci dochází především u těch pacientek, jejichž dásně byly postižené zánětem již před samotným těhotenstvím. V současné době je prokázáno, že u nastávajících matek s těhotenskou gingivitidou je vyšší riziko předčasných porodů a nízké porodní váhy novorozence, než u žen se zdravými dásněmi.

 4. Jaké mýty a polopravdy mezi maminkami kolují a co je pravda a co fáma

  S těhotenstvím bývá spojována i řada mýtů a polopravd, které tradují generacemi na nepodložených důkazech. Tvrzení, že každé dítě stojí ženu jeden zub, protože plod odebírá matce vápník ze zubních tkání, nebylo nikdy prokázáno. Těhotné jsou náchylnější ke vzniku zubního kazu, ale z důvodu vyšší konzumace sladkých jídel a nápojů, kyselého prostředí v ústech následkem častějšího zvracení a zhoršenou ústní hygienou.

 5. Zaměření na dentální hygienu matky a dítěte

  Jak a čím správně ústní hygienu provádět. Kdy očekávat prořezávání zoubků u dítěte a s tím souvisí, kdy prvně navštívit zubního lékaře a kdy dentální hygienistku. Je u dítěte návštěva dentální hygienistky v tomto věku nutná?

  Hlavním cílem naší dentální hygieny je naučit vás, jak doma pečovat o zuby a dásně Vás i vaši ratolesti, protože dentální hygiena 1x za 6 měsíců nikdy nenahradí každodenní péči.

 6. Výběr vhodných pomůcek – co používat a čemu se raději vyhnout

 7. Základy správné výživy v těhotenství

 8. Dietetická doporučení pro dítě z pohledu zubní péče – čemu se z hlediska prevence zubního kazu vyvarovat

 9. Závěrečná diskuse, dotazy maminek

 10. Jako bonus průkazka Dráčka Zubíka, instruktáž a nácvik správné techniky čištění zubů s maminkami

Do budoucna plánujeme další semináře na toto i další témata. Těšíme se na Vás

 

Tým U SMILE